Beden Ölçüsü Nasıl Alınır ?
Beden Ölçüsü Nasıl Alınır ?

Bel Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bel ölçüsü alınırken göbek deliği hizası, bir ölçüt olarak kullanılabilir. En ideal bel çevresi ölçüsü, göbek deliğinin altından yapılır. Ölçüm aleti, bel çevresinden dolaştırılıp sırta götürülürken bu hizanın kaymamasına özen gösterilmesi gerekir.

 

Doğru Sütyen Ölçüsü Nasıl Alınır?

 Beden ölçüsü, göğüsün tam altındaki hizadan ölçülür. Bu hiza mezura ile sarılarak göğüs beden ölçüsü bulunabilir. Cildi sıkıştırmayacak şekilde mezuranın tutulması, doğru sonuçların bulunması için oldukça önemlidir.

 

Kol Boyu Nasıl Ölçülür?

  • İlk olarak, ölçüm sırasında dirseğin düz tutulmasına özen gösterilmelidir. Dirseğin bükülmesi gibi durumlar, normalden daha az bir kol ölçüsü bulunmasına neden olur.
  • İkinci olarak dikkat edilmesi gereken nokta ise, ölçüm sırasında omuzun en yüksek noktasından başlamak ve bilek başlangıcına kadar ölçüm almaktır. Omuzun orta noktalarından başlanması da normalden daha az ölçümlerin yapılması ile sonuçlanacaktır.

 

Bacak Boyu Nasıl Ölçülür?

Bacak boyunun ölçümü, leğen kemiğinden bilek kemiğinin çıkıntısına kadar yapılan ölçü olarak belirtilir. Kendi başınıza yaptığınız ölçümler sırasında tek seferde tüm bacağın ölçüsünü almak zor olabileceği için ilk olarak dize kadar ölçüm yapılabilir. Daha sonra dizden bileğe kadar ölçüm yapılarak bu değerler toplanabilir.